BITCOIN GOLD – CZYM JEST I JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO KOLEJNEGO HARD FORKA?

Fani kryptowalut i Bitcoina nie mogą ostatnio narzekać na nudę. Od czasu pierwszego podziału BTC minęło niecałe 3 miesiące, a na horyzoncie rysują się dwa kolejne hard forki. Mimo, że Bitcoin Gold nie powoduje tylu kontrowersji co SegWIt2x, warto przyjrzeć się całemu projektowi. Ostatecznie, warto w końcu zagospodarować „darmowe bitcoiny”, które przy odpowiednim przygotowaniu mogą trafić w nasze ręce.

Wiele osób może zastanawiać się, po co kolejny podział Bitcoina. Niedawno powstał Bitcoin Cash, a w listopadzie SegWit2X ma doprowadzić do kolejnego hard forka. Analizując historię BTC znajdziemy jeszcze kilka rozdroży. Poczynając od świetnie rozpoznawalnych i szeroko wykorzystywanych kryptowalut takich jak Litecoin, Dash czy Zcash po projekty takie jak Bitcoin XT, Classic czy Unlimited, które nie osiągnęły większego sukcesu.

Powodów uruchomia alternatywnego łańcucha bazującego na obecnym może być bardzo wiele – zarówno od strony czysto technicznej jak i prawie etycznej. Koncepcja sprowadza się jednak w swojej istocie do niezadowolenia z obecnego stanu rzeczy, zebrania odpowiedniej grupy popierającej zmiany a następnie wcielenia ich w życie. Tak było m.in. w przypadku najnowszego hard forka, w wyniku którego powstał Bitcoin Cash – twórcy pragnęli wprowadzić znacznie większe, 8 MB bloki oraz zrezygnować z SegWita. Mimo tego, że BCH nie przebił popularnością właściwego Bitcoina, obecna wycena na poziomie ponad 300 dolarów pokazuje, że wysiłki zwolenników podziału mogą mieć uzasadnienie.

PO CO TEN CAŁY BITCOIN GOLD?

Podstawowym problemem diagnozowanym przez twórców BTG jest postępująca centralizacja wydobycia Bitcoina. Większość hashpower całej sieci pozostaje w rękach stosunkowo niewielkiej grupy firm i osób, które zdominowały rynek. Najlepszym przykładem jest Bitmain i jego prezes, Jihan Wu, który skupił w ramach swojej grupy cały proces kopania BTC. Bitmain jest producentem chipów ASIC wykorzystywanych w najpotężniejszych koparkach, właścicielem największego mining pool – Antpool oraz giełd wymiany. Sytuacja taka może z czasem rodzić patologie takie jak blokowanie przez górników korzystnych z punktu widzenia społeczności Bitcoin zmian (jak było w przypadku SegWita) czy uprawdopodabniać wpływ na całą sieć zbliżony do ataku 51%.

Bitcoin Gold nie będzie mógł być wydobywany za pomocą sprzętu dedykowanego dla BTC. Zamiast tego, podobnie jak obecnie Ethereum, kopany będzie za pomocą kart graficznych. Odporny na chipy ASIC algorytm Equihash ma sprawić, że wydobycie przyciągnie znacznie więcej użytkowników, przyczyniając się do decentralizacji sieci. Co istotne, Bitcoin Gold nie ma być w założeniu konkurencją dla BTC a jego uzupełnieniem. Na tym polu będzie on stawać w szranki z graczami takimi jak Bitcoin Cash, Ethereum i innymi kryptowalutami wydobywanymi za pomocą GPU.

NAJWAŻNIEJSZA JEST PODSTAWA

Bitcoin Gold skupił wokół siebie grupę developerów i górników wspierających jego rozwój. Należy do niej m.in. Jack Lia, CEO hongkońskiego wytwórcy koparek LightningAsic. Projekt ma wspierać również chiński potentat wydobywczy i właściciel portalu informacyjnego o Bitcoin – Jinse.com. Główny developer BTG pozostaje anonimowy i znany jest pod pseudonimem H4x3.

Zespół rozwijający nową kryptowalutę opisał podział jako przyjazny w stosunku do Bitcoina. H4x3 opisuje Bitcoina Gold jako rzeczywisty blokchain, na którym można przeprowadzać pilotaż ulepszeń właściwego Bitcoina. Co ciekawe, zwolennicy BTG uważają, że najlepsi developerzy pracują dla Bitcoin Core. Z tego powodu Gold będzie w rozwoju produktu podążał za zespołem Core tak blisko jak to będzie możliwe.

Oprócz zmiany algorytmu, inną technologiczną innowacją istotną z punktu widzenia górników będzie dostosowanie trudności wydobycia. W przypadku Bitcoina, trudność wydobycia bloku aktualizowana jest co 2 tygodnie. W związku z tym, że Bitcoin Cash dostosowuje się szybciej stwarzając okresy, kiedy wydobycie go jest bardziej opłacalne niż BTC, moc obliczeniowa sieci nie jest stabilna. Bitcoin Gold ma dostosowywać trudność co każdy wydobyty blok.

WĄTPLIWOŚCI

Mimo wszystkich pozytywów, dobrych intencji oraz zapewnień twórców, wiele osób ma poważne wątpliwości w stosunku do Bitcoin Gold. Wiele istotnych elementów nowej kryptowaluty nie jest zwyczajnie gotowych. Wśród z nich znajdują się tak kluczowe aspekty jak pełna implementacja systemu proof-of work czy wdrożenie ochrony przed wielokrotnym wydawaniem (replay protection). Ten ostatni brak może być szczególnie istotny dla dalszego rozwoju altcoina. Bez wspomnianej ochrony uzyskanie wsparcia ze strony dużych giełd i portfeli będzie mocno utrudnione.

Społeczność może też mieć istotne zastrzeżenia związane z finansowaniem projektu. Jeden z użytkowników portalu Reddit dotarł do informacji, według których Bitcoin Gold miał wcześniej próbować przeprowadzić ICO. Obecnie nie wiadomo jakie są losy tamtego przedsięwzięcia. Twórcy nowej kryptowaluty mieli również na własną rękę wykopać 200 000 BCG. Ponieważ obydwie te sytuacje są ukrywane przed użytkownikami, wiele osób nazywa cały projekt oszustwem.

GDZIE SĄ MOJE BITCOINY!?

Niezależenie od przeszłości BTG i jego dalszych losów, część osób może chcieć zwyczajnie sprzedać dodatkową kryptowalutę i np. zwiększyć swoje zasoby BTC. Aby mieć pewność, że otrzyma się Bitcoin Gold należy kontrolować swoje klucze prywatne. Jednym z łatwiejszych sposobów jest zainstalowanie portfela desktopowego i przeniesienie na adres, którego klucze prywatne są w naszych rękach, posiadanych funduszy Bitcoin. W momencie aktywacji hard forka, otrzymamy ilość BTG równą naszym BTC.

Przykład – przeniosłeś swoje bitcoiny na portfel desktopowy z kluczem prywatnym „xyz12456”. Klucz ten pozwala Ci zalogować się do portfela i dysponować swoimi środkami w BTC. Bitcoin Gold po aktywacji forka nie będzie widoczny w tym portfelu ponieważ, póki co, nie wspiera on BTG. Aby móc kontrolować nową kryptowalutę konieczne będzie znalezienie portfela, który wspiera wersję gold (najprawdopodobniej takie portfele pojawią się po 1 listopada). Po ściągnięciu nowego portfela i zalogowaniu się za pomocą tego samego klucza prywatnego, „xyz12456”, zyskamy dostęp do należnych nam środków w BTG.

Jeżeli swoje środki trzymasz na giełdzie wymiany kryptowalut, to, czy otrzymasz nowego altcoina zależeć będzie od polityki danej giełdy. Wiekszość dużych platform poinformowała już, że będzie wspierać BTG jednak uzyskanie dostępu do środków może trochę potrwać. Wiele giełd do dzisiaj nie przekazało użytkownikom Bitcoin Cash lub nawet sprzedało walutę w ich imieniu.

PIENIĄDZE ZA DARMO CZY SCAM?

Wiele osób, w związku ze wspomnianymi wątpliwościami i kontrowersjami, przestrzega przed angażowaniem się w spekulowanie na kursie Bitcoin Gold. My również doradzamy ostrożność i wstrzymanie się z jakimikolwiek transakcjami do momentu, w którym status nowej kryptowaluty ustabilizuje się.

Jeżeli jednak chcesz tylko pozbyć się BTG, pamiętaj, aby w momencie podziału trzymać swoje bitcoiny na adresie, którego klucze prywatne są kontrolowane przez Ciebie.

Written by 

Dodaj komentarz

Specify Facebook App ID and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for Facebook Login to work

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *